II. Liselerarası Matematik Yarısması / Şartname

 

 

Yarışmanın Adı: Okan Üniversitesi Liseler arası matematik yarışması.

Yarışmanın Amacı: Okan Üniversitesi’nin yarışmayı düzenlemekteki amacı matematik biliminin önemini vurgulamak ve öğrencilerin bu konudaki gelişimlerini desteklemek.

Yarışmanın Konusu: Matematik alanında kendine güvenen lise öğrencilerinin birbirleri ile yarışacakları bir ortam yaratılacaktır. Klasik tarzda hazırlanmış altı soruyu birlikte tartışarak cevaplandırmaları istenecektir. Sorular; sayılar teorisi, analiz, cebir, kombinatorik ve geometri alanlarından seçilecektir.

Yarışma Kategorileri

 • Yarışmamız tek kategoride gerçekleşecektir.

Yarışma Takvimi

 • Yarışma Duyuru Tarihi: 1 Mart 2012
 • Yarışma Son Başvuru Tarihi: 10 Nisan 2012 Salı
 • Yarışma Günü: 14 Nisan 2012 Cumartesi
 • Yarışmanın Başlama Saati: 10:00
 • Yarışmanın Yeri: Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu
 • Jüri Değerlendirilmesi: Yarışma ile eş zamanlı yapılacaktır. (14 Nisan 2012 Cumartesi)
 • Sonuçların Açıklanması: 14 Nisan 2012 Cumartesi

Yarışma Jürisi

Seçici kurul üyeleri:

 • Okan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim görevlileri
 • Okan Üniversitesi Matematik Topluluğu ve Matematik Bölümü Öğretim Elemanları

Değerlendirme kriterleri

Bir saat otuz dakikalık tek oturumda yapılacak olan yarışmaya liseler üç kişilik bir takım halinde, sınıf kısıtlaması olmaksızın katılacaklar ve takım olarak klasik tarzda hazırlanmış altı soruyu birlikte tartışarak cevaplandırmaları istenecektir.

Katılım Koşulları ve Şartları

Yarışmacılar www.okandayarisiyorum.com web sitesinde, “katıl” butonunun tıklanmasının ardından çıkan formu eksiksiz dolduracak ve fotoğrafları ile birlikte yollayacaklardır.

Yarışma, tüm lise öğrencilerine açıktır. Yarışmaya; Okan Üniversitesi Yarışma Düzenleme Komitesi ve Seçici Kurul Üyeleri ile birinci dereceden yakınları katılamayacaktır.

Yarışma tek aşamalı olup, liseler üç kişilik bir takımla yarışmaya katılacaklardır. Yarışmanın süresi 1 saat 30 dakika olarak belirlenmiştir. Öğrencilere toplam altı (6) soru yöneltilecektir. Yarışmaya katılacak liselerde sınıf kısıtlaması bulunmamaktadır.

Yarışma esnasında verilen yanıtlar, T.C. kanunlarına ve genel ahlak kurallarına aykırı olmayacaktır. Yarışma formatının dışında çıkan grup, doğrudan ve haber verilmeksizin değerlendirme dışı bırakılacak ve gereği görüldüğünde yasal takip gerçekleştirilecektir. Okan Üniversitesi yarışmaya içeriğinde oluşabilecek olumsuzluklardan hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmemektedir.

1.’lik ödülü alan takımın, bir sonraki yıl yapılacak olan yarışmanın duyurusu için isimlerinin ve görsellerinin kullanım hakları Okan Üniversitesi ve eser sahibine ait olacaktır. Okan Üniversitesi yeni yarışma duyurusu olarak takım ismini yazmak koşuluyla kuruma ait katalog, broşür, föy, insert, afiş, poster, kitap ve dergi gibi basılı işlerle beraber web ve benzeri sanal ortamlarda tanıtım amaçlı olarak kullanabilecektir. Katılımcılar kullanılan bu evraklara ilişkin her ne nam altında olursa olsun hiçbir ücret talebinde bulunmayacaklarını beyan ve kabul etmişlerdir.  Firmalar veya seçici kurul, herhangi bir başvurunun kurallara aykırı olduğunun tespit edilmesi durumunda takıma bilgi vermeksizin başvuruyu geri çevirme ya da değerlendirme harici tutma yetkisine sahiptir. Şartname koşullarını taşımayan ve fakat değerlendirmeye alınmış hatta ödül kazanmış projelerin derece ve ödülleri geçersiz kabul edilecek ve geri alınabilecek. Böyle bir durumda derece boş bırakılır. Yerine başka bir fotoğraf kaydırılmaz.

Yarışmaya katılacak takımların Tuzla Kampüsü’ne ulaşımları sağlanacaktır.

Ödüller

 • Yarışmada birinciliği kazanan takım üyelerine 2012 ÖSYS’de Okan Üniversitesi’nin herhangi bir bölümüne yerleştikleri taktirde lisans eğitimleri boyunca yüzde yüz burs verilecektir. (Okan Üniversitesi burs yönergesi uyarınca tüm eğitim dönemini kapsamaktadır. )

Yarışma sekreteryası

Yarışma ile ilgili her türlü soru için Asuman Mert 0216 677 16 30 nolu telefondan 1266 dahili ile bilgi alabileceklerdir. Ayrıca asuman.mert@okan.edu.tr adresine mail atabilirler.

Yarışmamıza katılan herkes bu şartnamedeki bütün şartları kabul etmiş sayılır.